English (UK)Türkçe

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

LIDAR

nabuccoHavasal lazer tarama ya da bilinen ismi ile LIDAR (Light Detection and Ranging) hava araçları kullanarak yerüstü yapılarla ile ilgili hızlı ve doğru 3D konum verisi toplamak için geliştirlmiş ve kendini ispatlamış bir teknolojidir. Bu teknoloji uzun mesafeli lazer tarayıcıların GPS ve IMU teknolojileri ile entegre edilerek nokta bulutu verisi üretimine dayanır. LIDAR ile üretilen nokta bulutu verisi içerdiği değerli bilgiler bakımından birçok farklı sektörde farklı amaçlarla kullanılabilir. Klasik haritalama yöntemlerine kıyasla oldukça ekonomik bir yöntemdir. Özellikle dağlar ve sık ormanlar gibi erişimi ve ölçümü zor alanlar için çok uygundur. Uygulama türüne göre 3D nokta bulutu verisi renkli veya farklı çözünürlüklerde olabilir.

LIDAR kullanılarak şu iki ürün üretilebilir:

- DSM (sayısal yüzey modeli), bitki örtüsü ve yapıların bulunduğu yüzey modeli

- DTM (sayısal arazi modeli) , bitki örtüsü ve yapıların olmadığı arazi modeli

LIDAR verisi kullanarak aşağıdaki hizmetleri sunmaktayız:

  • Elektrik İletim Hatları: Ön hat haritalama işlemleri ve iletim hattı tesislerinin halihazır konumlarının çevresel etki değerlemesi
  • Çevresel Çalışmalar: Su kalitesi düzenlemeleri, hacim kontrolleri, Water quality regulations, volume control, su havzası sınırlarının ve potansiyel su baskını analizleri, orman sağlığı ve ağaç yükseklileri analizi.
  • Maden Çalışmaları: Sayısal arazi modeli ve hacimsel haritalama, kazı/göçük izleme için zaman sıralı topoğrafik modelleme.
  • İnşaat Mühendisliği: Otoyol ve boru hatları için koridor haritalama, yamaç eğim haritalarının oluşturulması, kazı ve dolu modelleme. 
  • Ayrıca kullanılan LIDAR sistemine bağlı olarak yüksek çözünürlüklü orthophot ve ortho-mozaik görüntü oluşturma ve fotogrametrik harita üretimi de mümkündür.

 

Lidar Proje Görüntüleri

 

HABERLER VE ETKİNLİKLER

  • 3D Print EXPO 2015-02-11 by Super User 12-15 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy'de düzenlenen 3D PRINT EXPO fuarında Hall 11 - 28 nolu standtayız...
  • Z+F Imager serisi Termal Kamera Opsiyonu 2014-09-10 by Super User Z+F Imager 5010 ve 5010C lazer tarayıcılarınızda aksesuar olarak kullanacagınız termal kamera ile taramalarınıza yeni bir boyut getirin.  ...

İLETİŞİME GEÇİN

Solvotek Mühendislik ve Bilişim Hizmetleri
Mecidiyeköy Mah. Şehit Ahmet Sok. No:6-10 Ada Residence D:13
Şişli İstanbul
T (212) 450 4514

Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Scroll to top